فوتبالیست ها

تارو.سوبا.واکی. می ذوگی............

وقتی توپ دوست ژاپنی ها شد


فوتبالیستها، حالا دیگر فقط با شنیدن این اسم جمع همه به یاد یک کارتون پربیننده می افتند که حتی بینندگان پر سن و سال را هم به خود جمع کرده بود.وقتی در صفحه تلویزیونی توپ بیضی می شد چشمان ما هم گرد می شد.همان روزههای اوج گیری این کارتون پرویز کاردان در یکی از برنامه های طنز ش با گزارش کردن چند دقیقه از کارتون فوتبالیستها لحظات خاطره انگیزی را به یاد گذاشت.آنجاکه در گزارشش می گفت:« حالا آسمون حرکت می کنه! توپ بی حال می شه ! سوباسا از باند فردوگاه مهرآباد پرواز می کنه ، کاکرو از باند فرودگاه توکیو می آد، تا هفته آینده این دو تا رو هوا می مونن!» به هرترتیب روزهای پاییز سال 74 برای نوجوانان متولد در سالهای اوایل دهه 60 که علاقمند به فوتبال بودند حال و هوای دیگری داشت.برنامه کودک شبکه اول سیما با پخش یک کارتون ویژه با دوبله ای استثنایی باعث شده بود که حتی در برخی مدارس معلمان و مدیران به خاطر پخش این کارتون زودتر دانش آموزان را مرخص کنند.درآن سالها برخی مدارس کشور دو شیفته و حتی سه شیفته بودند اما پخش سری اول کارتون فوتبالیستها برنامه ریزی مدیران و معلمان را بر هم ریخته بود.موج توجه به فوتبال در ایران رو به افزایش شدیدی گذاشته بود و اتفاقی که در سالهای میانی دهه 80 در ژاپن افتاده بودو به خاطر ساخته شدن این کارتون فوتبال ژاپن پیشرفت چشمگیری کرده بود را مسئولان فوتبال ایران در آن زمان تازه درک بودند.البته در صداوسیمایی که در آن روزها لاریجانی را بر مسند کار می دید هم مشکلات زیادی برای پخش کارتون وجود داشت و سری اول این کارتون با سانسور هم مواجه شده بود اما بافت کارتون به همراه دوبله قوی این سریال مدیران صداوسیمای وقت را مجاب کرد تا این کارتون رابه صورت پخش هفتگی در بعدازظهرهای یکشنبه و تکرار در روز سه شنبه صبح روی آنتن برد که البته در هنگام پخش سری دوم که بسیار طولانی تر از سری اول بود با حاشیه هایی هم همراه بود.حرکات تخیلی و امکان ناپذیر در عالم واقعیت باعث شده بود تا بچه مدرسه ای ها حرکات کارتون را تکرار کنند و این اتفاق در مدارس باعث شکسته شدن سرها ،پاها و دستهای زیادی شد و حتی باعث اعتراض وزیر آموزش و پرورش وقت و حتی نمایندگان مجلس هم شده بود اما پیشرفت فوتبال ژاپن باعث شده بود تا صدا وسیمای ایران حاضر به هزینه دادن و تحمل یک بار روانی هم شود.ضمن اینکه بینندگان تلویزیونی رسانه ملی هم با افزایش مواجه شده بود
.
گانباره کیکرزها

در کل دو سری از کارتون فوتبالیست‌ها در ایران پخش شد. سری اول، نامش «گانباره کیکا-زو» بود که ترجمه‌اش به زبان ژاپنی فوتبالیست‌ها می شود.با هنرنمایی کاکرو دایچی به عنوان کاپیتان و ماسارو دروازه‌بان تیم امید کیتاهارا بود.کیتاهارا نام مدرسه ای در یک منطقه باهمان نام در حومه توکیو بود. رقیب اصلی تیم امید کیتاهارای سفیدپوش ،تیم نانیو و یوسوجی دروازه‌بان شکست ‌ناپذیر نانیو بود.البته نانیو نام یک مدرسه دیگر بود. این کارتون در سال‌های 87-1986و در 26 قسمت در ژاپن ساخته و پخش شده بود و تاثیر شگرف روی به فوتبال رو آوردن کودکان ژاپنی شد و حتی باعث شد فدراسیون فوتبال ژاپن همبه نوعی اسپانسرساخت سری بعد کارتون فوتبالیستها شود.، این کارتون از روی کمیک استریپ‌هایی ساخته شد  که نوری‌اکی ناگایی در مجله شونن ساندی ژاپن می‌کشید و این‌قدر کارش گرفت که در سال 87 جایزه شوگاکوکان را برد! درست مثل کارتون تن تن و میلو و اسپیریو و فانتازیو که از روی کمیک استریپهایشان کارتون ساخته شد.سری اول فوتبالیستها با هنرنمایی کاکرو و شوت های عجیب و غریب و چرخش های باور نکردنی نانیویی ها همه را محو خودش کرده بود.در حالیکه در قسمت اول تیم امید کیتاهارا با نتیجه 20 بر صفر مغلوب تیم قدرتمند نانبو شده بود اما در بازی بعدی که کیتاهارایی ها با حضور کارکرو که به خاطر شغل پدرش به آن منطقه رفته بود و با تمرینات و بازسازی روحی  وروانی کاکرو انجام شد توانستند در فینال رقابتهای آموزشگاهی ژاپن به تیم نانیو برسند و در یکبازی دراماتیک که دو قسمت هم طول کشید دو بر یک مغلوب شوند.البته در قسمت پایانی که از صداو سیما پخش شد بیندگان نفهمیدند که پس از شکست افتخار آمیز امید کیتاهارا چه اتفاقی افتاد.کاکارو در این کارتون شخصیت مثبت و سازنده ای داست و خیلی زود به عکس برگردانهای دانش آموزان ایرانی تبدیل شد.
سوباسا و 145 قسمت طولانی

حالا پس از پی ریزی ذهن بچه های ژاپنی و مدیران فوتبال ژاپن برای توجه به فوتبال پایه و آموزشگاهی ، هدف از قبل طراحی شده مو به مو جلو می رود.حالاوقت رسیدن به جام جهانی است.همه ما کارتون جذاب و بسیار مهیج فوتبالیست ها با هنرنمایی سوباسا و کاکرو را حتما به یاد داریم، کارتونی که علاوه بر ایران بطور همزمان در بسیاری از کشورهای جهان پخش شد و علاقمندان بیشماری را پای تلویزیون میخکوب کرد. این مجموعه بر پایه زندگی نوجوان فوتبالیستی از کشور ژاپن به نام سوباسا اوزارا ساخته شده بود. سوباسا شدیداً عاشق فوتبال بود او حتی در خواب هم می بیند که با تیم ملی ژاپن در جام جهانی پیروزیهای زیادی کسب می کند. جمله معروف کاکرو« توپ دوست منه!» از همان روزها بر سر زبانها افتاد. زمانی که او خیلی جوان بود هر کسی که بازی او را می دید از سرعت، استقامت، دریبل زنی و قدرت ضرباتش متحیر می شد. سوباسا با مادرش در ژاپن زندگی می کرد و پدر او یک ملوان کشتی بود که اغلب در مسافرت به سر می برد.در شروع داستان سوباسا با دختری به نام سانائی که از علاقمندان به فوتبال و طرفداران تیم مدرسه نانکاتسو می باشد آشنا می شود و این آشنایی باعث می شود تا خیلی زود با واکی بایاشی ملاقات کند، دروازه بانی که از استعداد بی نظیری بر خوردار بود و هیچکس از ورزشکاران آن شهر نمی توانستند به او گل بزنند، حتی با توپ راگبی و بیسبال ! و سر انجام روبرتو هونگو بهترین بازیکن برزیلی که دوست پدر سوباسا بود مربی سوباسا شد و دید او را نسبت به فوتبال حرفه ای عوض کرد.بی گمان برترین رقیب سوباسا و واکی بایاشی کسی نبود جز کتکرو یوگا کسی که به خاطر کمک به خانواده اش می خواست یک فوتبالیست حرفه ای شود، او بسیار فرد محکم، پر قدرت و کله شقی بود که می خواست در هر بازی پیروز باشد.ماجرای آشنایی سوباساو سانایی البته هیچ وقت پخش نشد اما به هر جهت سری دوم فوتبالیستها در پایان رقابتهای فینال کشوری که مابین تیم سوباساو تیم کاکرو بود در نهایت 7 بر 6 به سود یاران سوباسا به پایان رسید تا این سری به پایان برسد.البته ایران سری دوم سوباسا را با سری اول ادغام کردند .انتخاب تیم ملی برای اعزام به مسابقات جهانی در اینسری ادغام شد. البته گمانه زنی هایی اتفاق افتاد که تلوزیون ایران ادامه سریال را سانشور کرده اما  واقعا سری Captain Tsubasa در همان قسمت تمام  شد . اعزام تیم ژاپن به مسابقات جهانی در سری دیگری به نام Shin Captain Tsubasa در ۱۳ قسمت ساخته شد که با بازگشت تارو میساکی و واکی بایاشی به تیم ژاپن و مسابقه با تیم های قدرتمند  ایتالیا - فرانسه - آرژانتین و آلمان همراه بود و پخش شد.درست انجایی که ژاپن به همراه کره جنوبی تقاضای میزبانی جام جهانی رابه فیفا دادند و ژاپن در رقابتهای مقدماتی جام جهانی توانسته بود موفق عمل کند.کارتون مثل اینکه خوب نتیجه داده بود.
راه کاپتیان سوبا ادامه دارد

کاپنیان سوبا کار خودش را کرده بود و میزبانی جام جهانی به شرق آسیا رسید.درست قبل از جام جهانی کره-ژاپن شروع این کارتون شروع به پخش کرد ولی حتی یک قسمت آن هم در ایران پخش نشد.این اتفاق به این دلیل افتادکه تیم ملیایران از راهیابی به جام جهانی بازماند و ضربه روحی عمیقیبه پیکره فوتبال ایران وارد شد. این سری که خیلی جذاب تر از سری های قبل ، از حضور سوباسا در برزیل در تیم سائو پائولو شروع می شد تا راهیابی سوباسا به تیم بارسلونا و مسابقات تیم ملی ژاپن با غول های بزرگ دنیا ، البته به محض شروع کارتون سوباسا خاطراتش را شرح می دهد. از دوران کودکی و بازی در تیم امید تا اینکه چطور به برزیل رسیده است ، همچنین در مورد تارو و کاکرو و واکی هم صحنه ای دراماتیکی وجود دارد و تیمهای آنها که در این سری دیده می شود هم در نوع خود جالب به نظر می رسد. واکی بایاشی یکی از قوی ترین دروازبانان آلمان شده و کاکرو یوگا در تیم آث میلان ایتالیا بازی می کند و تارو مربی یه تیم نوجوانان تو ایتالیا شده است.البته در مورد یه کاراکتر جدید به نام شین که تو ایتالیا فوتبال بازی می کند هم سوباسا خاطراتی بازگو می کند.می بیند ما هیچ وقت کارتون فوتبالیستها نساختیم اما جقدر چندین برابر ژاپن در اروپا لژیونر داشتیم و داریم.

سوبا در راه جام جهانی

36 اپيزود ابتدايي این سری مروري بر 3 سري قبلي .است من جمله مسابقات سوباسا با نانكاتسو و مسابقات قهرماني با ديگر شخصيت هاي اصلي داستان در ژاپن ، جام جهاني زیر 16 سال  در اروپا بعلاوه   مسابقه با تیمی که روبرتو کارلوس در برزيل کاپیتان آن است. از اينجا سري جديد شروع مي شود كه در باره مسابقه ژاپن  با تيم هلنداست.البته  درباره 3 شخصيت اصلي قوي و حرفه اي و مشكلات آن ها و راه يابي عالي و تحسين بر انگيز آن ها براي تبديل شدن به فوتباليست هاي حرفه اي در اروپا هم داستان جالبی نشان داده می شود.:بازيكن باهوش فوتبال سوباسا اوزارا ، بهترين دروازه بان گنزو واكي باياشي و نوك حمله پر افتخار و قوي کاکرو يوگا اروپاییها را مقهور می کند.
 کارتون فوتبالیست ها سری  Whistle

Whistle یک کارتون ژاپنی است گه توسط دایسوکه هیگوچی نوشته شده و همین الان هم از تلویزیون های ژاپن و کره جنوبی پخش می شود و در شبکه های ماهواره ای کارتونی عرب هم قابل دیدن است.حالا دیگر سوباسا به ورطه فراموشی سپرده شده و داستان ویسل درباره  پسری با نام شوکازا ماتسوری است که از دبستان موساشینوموری به دبستان ساکوراجوسی منتقل می شود.با اینکه او در دبستان موساشینوموری هیچ وقت به مییدان نرفته ولی مربی تیم جدیدش او را به عنوان ستاره تیم به بازیکنان دیگر معرفی می کند.ولی چندی نمی گذرد که یکی از همبازیهایش به نام تاتسویا همه چیز را به اینکه او هیچ وقت دربازی رسمی نبوده است پی می برد.پس از این ماجرا شوکازا تلاش دارد تا مهارتهای خود را افزایش دهد تا جائی در تیم دبستان داشته باشد.یکی از زیبائیهای جذابیت بیش از حد آن است که باعث می شود آنهائی که به فوتبال علاقه دارند در جادوی واقعی بودن این کارتون گم شوند.این کارتون در 36 قسمت مرتب از شبکه های مختلف  پخش می شود.

مهاجم خشن با قلب گرسنه

يکي از شاهکار هاي سری کارتون های  فوتبالیستها عنوان «مهاجم خشن با قلب گرسنه » است. اين سري در مقايسه با کارتون فوتباليست ها که شخصيت اصلي آن سوباسا است بسيار طبيعي تر و نزدیکتر به واقعيت است.قدرت انیمیشن های رایانه ای حالا خود را به رخ انیمشن های کاغذی می کشند.ديگر خبري از شوت هاي غير واقعي  و توپ بیضی شده و بتون سوراخ شده و جنگ با موج دریاها نیست.در اين سري بيشتر اين تلاش بر  روي اين موضوع بوده که کارتون تا حد امکان شبيه به فوتبال واقعي نشان داده شود.شخصيت اصلي اين کارتون فوتباليستي به نام کانوست که براي رسيدن به اهداف خود سخت تلاش مي کند و در اين راه با حريفان زيادي که هر کدام قابليت هاي خاصي دارند روبرو مي شود.اين کارتون جديد ترين و يکي از بهترين کارتون هاي دنيا با موضوع فوتبال لقب گرفته است.

مهاجمان برتر

آخرین سری کارتون فوتبالیستها که یکی از زیباترین و کمیاب ترین سری کارتون فوتبالیست ها از نظر داستان و جذابیت با سری کاپتان سوباسا در یک سطح است.در این سری هم مثل سری کاپتان سوباسا شخصیت های زیادی حضور دارند و هر یک از این شخصیت ها قابلیت های خاص خودشان را دارند که موجب جذابیت بیشتر کارتون می شود.البته اینکه چرا هنوز در صدا وسیمای ایران نمایش داده نمی شود هم در نوع خود جالب است.با کمی تلاش میشود دی وی دی های این کارتون را بدست آورد.این کارتون هنوز از شبکه های ماهواره ای پخش نشده است.نام این سری مهاجام برتر است.


در پایان باید به پاسخ این سوال فکر کرد که چرا فیفا عقیده دارد که ژاپن 30 سال از فوتبال آسیا جلوتر است؟چرا کنفدراسیون فوتبال آسیا به دیگر کشورهای آسیایی توصیه می کند که از روی بافت مدیریتی و فنی فوتبال ژاپن الگو برداری کنند؟ آن وقت چرا فوتبال ما در هر رده ای در رقابتهای رسمی به ژاپن می خورد بازنده است؟ چرا هر وقت ما می خواهیم با یکی از تیم های ژاپنی یک بازی تدارکاتی برگزار کنیم فدراسیون فوتبال ژاپن ما را ریجکت می کند؟ ژاپنی ها با چند سری پخش کارتون فوتبالیستها . برنامه ریزی اصولی به کجا رسیده اند و در رنکینگ فیفا کجا هستند، ما چطور به بحرین و اردن و کویت و عربستان وبقیه می بازیم و نه جام جهانی می رویم و نه هنوز از صعود به جام ملتهای اسیا مطمئنیم؟عجب روزگاری است...ژاپنی ها با پخش چند سری کارتون دوست توپ شدند .اما ما بعد از عمری همنشینی با توپ ، هنوز با اصل کاری فوتبال قهریم.یعنی ما با توپ قهر کرده ایم ، نه توپ با ما!

نوشته شده در پنجشنبه پانزدهم فروردین ۱۳۹۲ساعت 19:13 توسط سارا و نرگس |      قالب ساز آنلاین